دلیل تصور سنتی در مورد آسیب‌پذیری اندروید این است که اپل دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها را در پلتفرم قفل می‌کند و البته فرایند بررسی اپلیکیشن‌ها برای ورود به اپ‌استور نیز در آن سخت‌گیرانه‌تر است. بنابراین پلتفرم اپل در مجموع امن‌تر است. اما کمپانی‌های Checkmarx و AppSec Labs که در زمینه تولید اپلیکیشن‌های امنیت موبایل فعال هستند، نظر دیگری دارند و می‌گویند این موضوع لزوما صحیح نیست. گزارش آنها حکایت از این دارد که ۴۰ درصد آسیب‌پذیری‌ها در اپلیکیشن‌های iOS بحرانی بوده یا شدت بالایی داشته‌اند، در حالی که این معیار برای اپلیکیشن‌های اندرویدی ۳۶ درصد بوده است.

در این گزارش آمار و ارقام دقیقی ارائه نشده، اما به این موضوع اشاره شده که اپلیکیشن‌های موبایل به طور متوسط ۹ آسیب‌پذیری دارند و اپلیکیشن‌های iOS آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به اپ‌های اندرویدی داشته‌اند.

شایع‌ترین آسیب‌پذیری‌ها، فاش شدن اطلاعات شخصی بوده که رقم آن ۲۷ درصد اعلام شده است. در رتبه بعدی، تصدیق ID و مشکلات مجوز اپلیکیشن‌ها با ۲۳ درصد ار کل حفره‌های امنیتی است. بسیاری آسیب‌پذیری‌های دیگر مثل ضعف‌های رمزنگاری، فاش شدن اطلاعات فنی و لاگ‌ها نیز سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به این که این گزارش‌ها از سوی کمپانی‌های معتبری ارائه شده‌اند می‌توان تا حدی به نتایج آنها اعتماد کرد، اما اگر این گزارش حاوی جزئیات بیشتری بود، می‌شد در این باره قضاوت بهتری داشت. نتایج این گزارش به معنای امنیت بالاتر پلتفرم اندروید نسبت به iOS نیست و فقط در آن آسیب‌پذیری اپلیکیشن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.